Craig Productions, Home of the Emerald Cup, Idaho Muscle Classic and Washington IronMan, Men's and Women's bodybuilding and physique, figure, fitness and bikiniCRAIG PRODUCTIONS LLC

Home of the Emerald Cup, Idaho Muscle Classic & Washington IronMan

HIT Supplements

Emerald Cup 2008 Placings

Women’s Fitness Under 5-03

  1. Paula Williams-Gulman, Med Spa, Coeur D’ Alene, ID
  2. Debbie Fowler, Anchorage, AK

Women’s Fitness Over 5-03

  1. Erin Nomura, Gold’s Gym, Missoula, MT
  2. Cinzia Clapp, CMC Personal Training, Eagle, River, AK
  3. Kim Scoffins, Fitness Unlimited, Maple Ridge, CA

Masters Figure Over 35

  1. Melanie Burger, Body By O, Pleasanton, CA
  2. Lynn Fitzhum, Evolution, Bellevue, WA
  3. Brittani Simpson, 24 Hour Fitness, Portland, OR
  4. Paula Williams-Gulman, Med Spa, Couer D Alene, ID
  5. Ranee Elder, Liane Seiwald TS, Golden, CO
  6. Wendy Bogard, Club NW, Grants Pass, OR
  7. Julie Barnett, Freedom, Camano Island, WA
  8. Tina Tachell, Gold’s- Gym, Redmond, WA
  9. Sandy Jung, Define Fitness, Calgary, CA
  10. Rosa Hurst, Gold’s Gym, Cumming, GA
  11. Laurie Joslin, Marunde Muscle, Sequim, WA

Masters Figure Over 40

  1. Denise Dinger, Las Vegas AC, Las Vegas, NV
  2. Lori Pliska, Bam Bam, Portland, OR
  3. Sheila Bratten, The Alaska Club, Fairbanks, AK
  4. Laura Kathryn, Gold’s Gym, Bothell, WA
  5. Karla Coe-Specker, Next Level Fitness, Plano, TX
  6. Linda Auman, Gold’s Gym, Salt Lake City, UT
  7. Connie Potter-Frame, PhyZique Fitness, Missoula, MT
  8. Lorna Cavin, Gold’s Gym, Venice, CA
  9. Heidi Hansen-Carlin, Stay Fit Gym, Ketchikan, AK
  10. Debbie Fowler, Powerhouse Gym, Anchorage, AK
  11. Janice Zander, Work It Out, Maple Valley, WA
  12. Tammy Thompson, Bodylogic, Puyallup, WA
  13. Michelle Cole, PhyZique Fitness, Missoula, MT
  14. Diane Green, Graham Fitness, Graham, WA
  15. Janice Maurer
  16. Leticia Swanson, Marunde Muscle, Sequim, WA
  17. Isabel Estolano-Franklin, Gold’s, Santa Cruz, CA
  18. Shanna Fisher, Andrea Duman, Scottsdale, AZ

 

Masters Figure Over 50

  1. Diane Schwandt, Anytime Fitness, Tumwater, WA
  2. Robin Gizzi, Gold’s Gym, Campbell CA
  3. Elizabeth Stevenson
  4. Lisa Carson, Tahoma AC, Maple Valley, WA
  5. Peggy Goldman, Evolution, Bellevue, WA
  6. Deborah Harney, Get Fit/Stay Fit, Ketchikan, AK
  7. Kathy Cunningham, Avanti , Bellevue, WA
  8. Sherry Bowman, Gold’s Gym, Eugene, OR

 

Figure 5-02 and Under

  1. Nicki Pimm, Gold’s Gym, Calgary, CA
  2. Jamie Costa, Body by O, Henderson, NV
  3. Misi White, 24 Hour Fitness, Elk Grove, CA
  4. Julie Lee, LifeQuest Fitness, Pasco, WA
  5. Shawna Kondo, Gold’s Gym, Mountain View, CA
  6. Nikki Browner, Gold’s Gym, Las Vegas, NV
  7. Patricia Wilson, Lifetime Fitness, Scottsdale, AZ
  8. Kari Keenan, Gold’s Gym, Bozeman, MT
  9. Jen Turnbull, 24 Hour Fitness, Bellevue, WA
  10. Jocelyn Mallard, Balance Fitness, Calgary, CA
  11. Jennifer Thomas, Vision Quest, Auburn, WA
  12. Tiffany Widdifield, Gold’s Gym, Bothell, WA
  13. Adriana Medina, Urban Genetics, Bellevue, WA
  14. Shannise Brown, Body by O, Montvale, NJ

Figure Over 5-02 to 5-03

  1. Chrissy Burton, Infinite Fitness, Windham, NH
  2. Casey Jovan, Mike Davies, Draper, UT
  3. Kerri Simpson, 24 Hour Fitness, Vancouver, WA
  4. JaNae Stewart, Gold’s Gym, St. George, UT
  5. Sue Ellen Dent, Gold’s Gym, Enfield, CT
  6. Lisa Lattery, Body By O, Calgary, CA
  7. LuAnn Van Akin, Gold’s Gym, American Fork, UT
  8. Jennifer Willnis, The Fit Stop, Olympia, WA
  9. Martina Young, Oz Fitness, Eugene, OR
  10. Carole Castillo, NASWI Gym, Oak Harbor, WA
  11. Dawn Kirkham, Summit FC, Flagstaff, AZ
  12. Delores Fitzgibbons, 24 Hour Fitness, Broomfield, CO
  13. Carlee McKeever, A-List Physique, Scottsdale, AZ
  14. Pauline Mitchell, Body Renew, Anchorage, AK
  15. Heather Baird, Balance Fitness, Calgary, CA
  16. Amanda Friedman, Construction Zone, Issaquah, WA
  17. Cydney Little, Joe Pratt, Portland, OR
  18. Katrinka Danielson-Knox, Gold’s Gym, Eugene OR

Figure Over 5-03 to 5-04

  1. Alexandra Porshnikoff, Yahoo!, Sunnyvale, CA
  2. Terri Stevers, Oddo’s Angels, Tacoma, WA
  3. Allison Malone, 24 Hour Fitness, Clackamas, OR
  4. Jessica Norlander, The Gym, Las Vegas, NV
  5. Glenna Viland-Weltzin, Lifetime, Goodyear, AZ
  6. Caroline Deeter, Gold’s Gym, Portland, OR
  7. Erin Nomura, Gold’s Gym, Missoula MT
  8. Brandy Carestia, PhyZique Fitness, Missoula, MT
  9. Susanna Backman, Masters Training, Sweden
  10. Paula Franklin, Innovation Fitzone, Calgary, CA
  11. Kim Scoffins, Fitness Unlimited, Maple Ridge, CA
  12. Dana Wilson, Gold’s Gym, Scottsdale, AZ
  13. Bridgit Hake, Courthouse AC, Salem, OR
  14. Kay Friend, NW Muscle, Medford, OR
  15. Angela Pagett, 24 Hour Fitness, Kirkland, WA

 

Figure Over 5-04 to 5-05

  1. Karin Kimura, Body by O, Boise, ID Leslie Deucher, Orem, UT
  2. Danyell Johnson, Bodysport Fitness Center, Las Vegas, NV
  3. Angie Corbin
  4. Joni Neilson, Neilson Fitness
  5. Suzanne Barlas, Body Central, Crownsville, MD
  6. Theresa Fawcett, Bodylogic, Puyallup, WA
  7. Laura Pine, Las Vegas Athletic Club, Las Vegas, NV
  8. Austine Powell, Construction Zone, Kirkland, WA
  9. Michelle Scott, Evolution, Bellevue, WA
  10. Shelley Bush, Mt. Hood AC, Sandy, OR

 

Figure Over 5-5 to 5-06

  1. Katie Heath, Salt Lake City, UT
  2. Jennifer Sandberg
  3. Michaela Xavier, X Body Fitness, San Jose, CA
  4. Robin Sinclear, KOR, Chico CA
  5. Fiona Krug, Fitness Body Shop, Spokane, WA
  6. Dorian Holmes, Kiva Conditioning, Bothell, WA
  7. Robyne Roveccio-Palmer, Body by S, Tempe, AZ
  8. Connie Gallo, Steve Nash, Granville, CA
  9. Jennifer Blundell-LaBrie, Evolution, Bellevue, WA
  10. Tracy Royer, Body by O, Calgary, CA
  11. Joanna Wilson, Thorbecke’s Fit Life, Centralia, WA
  12. Brandie Brugh, PhyZique Fitness, Missoula, MT
  13. Nichole Christy, Construction Zone, Issaquah, WA
  14. Ryan Everson

 

Figure Over 5-06 to 5-08

  1. Mendi Sakamoto, Club Sport, Tigard, OR
  2. Catherine Holland, Downings Gym, Corvallis, OR
  3. Ginny Gardea, Club Fit, Canby, OR
  4. Lauren Huber, Pro Sports Club, Kirkland, WA
  5. Melissa Johnsen, Home Gym, Meridian, ID
  6. Sherri Stokes, McVeigh Fitness, Fort Lewis, WA
  7. Heather Skaar, 24 Hour Fitness, Beaverton, OR
  8. Casey Tuttle, PhyZique Fitness, Missoula, MT
  9. Anna Brown, 24 Hour Fitness, Sherman Oaks, CA
  10. Maura Berger, Body by O, Manhattan Beach, CA
  11. Jan Meredith, Elite Body, Fircrest, WA
  12. Linda Nelson, Bodylogic, Puyallup, WA
  13. Adrena Mason, Gold’s Gym, N. Providence, RI
  14. Brenda Jones, Gold’s Gym, St. George, UT
  15. Amanda Bollinger, Gold’s Gym, West Jordan, UT
  16. Christine Moore, Prime Fitness, Bonney Lake, WA
  17. Roz Alexander, Planet Fitness, Singapore, China

 

Figure Over 5-08

  1. Mary Hallman, Elite Body, Fircrest, WA
  2. Jessica Shannon, LA Fitness, Peoria, AZ
  3. Hannah Ringholm, Hawthorn AC, Hillsboro, OR
  4. Kristina McEllrath, 24 Hour Fitness, Portland, OR
  5. Alisyn Barrial, USA Sportsplex, Eugene, OR
  6. Trisha Hess, Gold’s Gym, Woodinville, WA
  7. Juliana Jade, LA Fitness, Federal Way, WA



Masters Men Over 70

  1. Kareem Cadogan, Surrey, CA, 79 years old
  2. James Miller, Surrey Fitness World Gym, Surrey, BC, 75 years old
  3. Robert Mussehl, Seattle AC, Seattle, WA 72 years old

Masters Men Over 60

  1. Dick Eilertson, Keene Fitness, Richland, WA
  2. Steve Franklin, Steve’s Firehouse Gym, Soquel, CA
  3. Walt Radke, Evolution, Bellevue, WA, 69 years old
  4. Burke Chandler, Sooner Fitness, Norman OK

Masters Women Over 50

  1. Janet Guenther, Edmonds CC/PTS, Edmonds, WA
  2. Denise Rathwick, Innovative Fitness, Seattle, WA
  3. Ann Gannon, Oz Fitness, Spokane, WA
  4. Teresa Maine, Moses Lake Health & Fitness, Moses Lake, WA
  5. Connie Kubu, Golds Gym, Spokane, WA
  6. Deborah Harney, Get Fit/Stay Fit Gym, Ketchikan, AK

Masters Men Over 50

  1. David Patterson, Personal Training Systems, Tacoma, WA
  2. John Sheperd, NW fitness Zone, Lake Tapps, WA
  3. Dave Wells, Gold’s Gym, Bothell, WA
  4. Corky Gainsford, Thrive Fitness, Monroe, WA
  5. Charlie Brown, BP Fit Pit, Bellingham, WA

 

Masters Men Over 40 – Light

  1. Steve Ramirez
  2. Robert Barnett, Operation Freedom, Camano Island, WA
  3. Jerome Williams, Bremerton, WA
  4. Russell Hilgert, Gold’s Gym, Kirkland, WA
  5. Frank McClaughlin, Snap Fitness, Tigard, OR,

Masters Men Over 40 - Heavy

  1. Osiris, Urban Fit Studios & Golds gym, Seattle, WA
  2. Mike Martinez, NW Muscle, Medford, OR
  3. Colin Hill, LA Fitness, Everett, WA
  4. Ken Ralston, Gold’s Gym, Arlington, WA
  5. Brian Sweeney, Fitness Place, Soldotna, AK
  6. Mark Kimble, 24 Hour Fitness, Vancouver, WA
  7. Alan Woody, Fit Stop 24, Olympia, WA
  8. Theodore Parker, Evolution, Bellevue WA

Masters Women Over 35

  1. Julie Assa, Body by O, Valley Center, CA
  2. Cindy Goodrich, Construction Zone, Issaquah, WA
  3. Glenda Shepard, Elite Body, Fircrest, WA

Junior Men

  1. Bretton Gilgan, LA Fitness, Beaverton, OR
  2. Jedidiah Fowler, Gold’s Gym, Marysville, WA
  3. Brendon O’Neil, Urban Fitness, Mt. Vernon, WA
  4. Sam Hunston, Snoqualmie AC, Snoqualmie, WA
  5. Benj Wilkowske,Gold’s Gym, Kirkland, WA
  6. Joshua Carey, Gold’s Gym, Bothell, WA
  7. Ben Waddell, YAC Fitness, Yakima, WA
  8. Skyler Hoyt, Gold’s Gym, Seattle, WA

Women – Light

  1. Millie Cleveland, The Athletic Club, Hamilton, Bermuda
  2. Lisa Curry, Jungle Gym, Fairbanks, AK
  3. Genevieve Moreno, Gold’s Gym, Eugene, OR
  4. Christen Kwan, Parkgate RC, N. Vancouver, CA
  5. Julie Warren, Atlas Fit Foods, Washougal, WA

Women – Middle

  1. Danni Craig, OZ fitness Shady Cove, OR
  2. Wendy Lindquist-Pronick, GWF, Abbotsford, CA
  3. Rachel Unson, Seattle Strength and Power, Issaquah, WA
  4. Peggy Willis, Gold’s Gym, Spokane, WA
  5. Lilli Ewing, Now is Fitness, Seattle WA
  6. Kay Friend, NW Muscle, Medford, OR, 59 years old

Women – Heavy

  1. Shawn Tan, Change It Up, Bellingham, WA

Mixed Pairs

  1. Genevieve Moreno & Eric McCormack, Eugene, OR
  2. Lisa Curry & George Hartley, Palmer, AK

 

Open Men - Bantam

  1. Jeremy Baarsma, Fit Stop, Olympia, WA
  2. Shayne Norton, Epicenter Fitness, Seattle, WA
  3. Dale Morishige, Olympic Gym, Gresham OR
  4. Mike Hernandez, Body by Biju, Spokane, WA

Open Men – Light

  1. Scott Naccarato, Oz Fitness, Spokane, WA
  2. Paul Kalilimoku, Evolution, Bellevue, WA
  3. Bradley Sikes, west Coast Fitness, Pt. Orchard, WA
  4. Brad Askam, Gold’s Gym, Tucson, AZ
  5. Micah Tilley CMC PTS, Eagle River, AK
  6. Tony Ruggerio, LA Fitness, Everett, WA
  7. Jacques Pitcher, Giorgios Fitness, Spokane, WA
  8. Henry Urango, Gold’s Gym, San Jose, CA
  9. Joshua Escobedo, Gold’s Gym, Vancouver, WA
  10. Greg Bowman
  11. Jason Hoff, Northside Fitness, Spokane, WA

Open Men – Middle

  1. Shawn Casey, Evolution, Bellevue, OR
  2. Joe Pearson, LifeQuest, Kennewick, WA
  3. Brad Helm, World Gym, Pueblo, CO
  4. Niam Abdul-Quadir, LA Fitness, Tacoma, WA
  5. James Gipson, Bally’s, Puyallup, WA
  6. David Santucci, Oz Fitness, Spokane, WA
  7. Anthony Burgess, Oz Fitness, Springfield, OR
  8. Miles Assoun, Gold’s Gym, Calgary, CA
  9. Tim O’Malley, LA Fitness, Gresham, OR
  10. Tres Bennett, Charleston, SC
  11. Pete Stokes, Gold’s Gym, Bountiful, UT
  12. Boyke Pribadi, LA Fitness/Gold’s, Bothell WA
  13. Andew Lindaas
  14. Lance Fulker, Gold’s Gym, Missoula, MT
  15. Shawn Clapp, Personal TS, Eagle River, AK
  16. Jonas Nichols, Iron Fitness, Columbia Falls, MT
  17. Mark Gharibians, Vancouver AC, Vancouver, CAN
  18. David Gomez, Unattached, Ft. Lewis, WA

Open Men – Light-Heavyweight

  1. Winston Weekes, Olympic Club, Bermuda, a personal trainer
  2. Monty Rogers, Bodylogic, Puyallup, WA
  3. Mike Best, Oz Fitness, Spokane, WA
  4. Mark Piper, Bodylogic, Puyallup, WA
  5. Kyle Stevens, Team Hollibaugh, Spokane, WA
  6. Eric Anderson
  7. Anderson Moore, 24 Hour Fitness, Twin Oaks, OR
  8. Eric McCormack, Gold’s Gym, Eugene, OR
  9. Larry Neri
  10. Matthew Smith, Gold’s Gym, Boise, ID
  11. Jimmy Hartley
  12. Nathan Harewood
  13. Bert Sims, Reflex Fitness, Langley, CA
  14. Caine Wendt, Fitness World, Surrey, CA
  15. Juan Alonso, Tigard Fitness, Tigard, OR
  16. Teddy Heekin, Golds’ Gym, Seattle, WA
  17. Alex Sneve, Bellingham Fitness, Bellingham, WA
  18. Ethan Campbell, 24 Hour Fitness, Kirkland, WA

Open Men – Heavy

  1. Stan Efferding, Lakewood, WA
  2. Brandon Lyons, 24 Hour Fitness, Portland, OR
  3. Twayne Rawls, Evolution, Bellevue, WA
  4. Roger Baker, Smitty’s Gym, Richland, WA
  5. David Griffin, Tres Gym, Charleston, SC
  6. Eli Walsh, Tahoma AC, Maple Valley, WA
  7. Theodore Brown, Gold’s Gym, Seattle, WA
  8. Richard Lewis, Genesis, Vancouver, CA
  9. Sheldon Strimple, Bangor Gym, Silverdale, WA
  10. Tyler Perez, Dixon RC, Campbell, CA

Open Men Super-Heavy

  1. Gabriel Moen, Moen’s Rock & Roll Fitness, WA
  2. Mike Sodano, Bally’s South Hills, Puyallup WA
  3. Granger Lam, 24 Hour Fitness, Kirkland, WA
  4. George Andrysek, Bally’s, Portland, OR
  5. Matt Schmidt, Crossroads Strength & Fitness, Helena, MT

2014 NPC Idaho Cup

2015 Emerald Cup"

HIT Supplements