2006 Placings

Ironman 2006 Placings

2006 Bodybuilding.com Washington Ironman Results

Fitness

  1. *Tanya Peter, Team Evolution, Bellevue, WA

Novice Men (Light)

  1. Tyson Wentz, Ironworks Gym, Bellevue, WA
  2. Brandon Dubisar, Madras Fitness, Madras, OR
  3. David Gomez, Armed Forces, Fort Lewis, WA
  4. Scott Mihulka, Team Evolution, Bellevue, WA
  5. Kyle Moerke, Thrive Fitness, Monroe WA
    DNC Eric Mills, Pyramid Fitness, Rahway, NJ
    DNC Alofaifo Toa Save, 24 Hour, Federal Way, WA

Novice Men (Middle)

  1. *Mike Clark, Superior Athletic Club, Medford, OR
  2. Jesse Disch, Gold’s Gym, Mill Creek, WA.
  3. Kevin Scott, 24 Hour Fitness, Seattle, WA
  4. Matt Nader, Bally’s Fitness, Puyallup, WA
  5. Nathan Jendrick, Puyallup, WA
  6. Cody Ashby, Adicope A. C., Lewiston, ID

Novice Men (Heavy)

  1. Dustin Knight, Fitness RX Gym, Auburn, WA
  2. Corneliu Giusca, Klahanie Fit., North Bend, WA.
  3. Brian Cullen, Mount Si Fitness, North Bend, WA
  4. Gavin Wagner, Gold’s Gym, Arlington, WA
  5. Tyson Dodd
  6. Nic Burpee, 24 Hour, Lynnwood, WA
  7. Travis Dougherty, Gold’s Gym, Redmond, WA

Novice Women (light)

  1. *Leslie Hilton, Gold’s Gym, Arlington, WA

Novice Women (Heavy)

  1. Teresa Johnson, Thrive Fitness, Monroe, WA
  2. Krista Moser, Gold’s Gym, Arlington, WA

Figure One-Piece (A Group, Under 5-02)

  1. Sherry Smith, Anchorage, Alaska
  2. Genie Markwell, Team Evolution, Bellevue, WA
  3. Jodell Dodge, Gold’s Gym, Albany, OR
  4. Sherill Taduran, Team Evolution, Bellevue, WA
  5. Shelly Jukanovich, Gold’s, Marysville, WA

Figure One-Piece (B Group, 5-02 to 5-04)

 

  1. Tanya Pater, Team Evolution, Bellevue, WA
  2. Sheron Falcon, 24 Hour Fitness, Kirkland, WA.
  3. Susan Hoverson, Studio Fit, Walla Walla, WA
  4. Shanelle Lucas, Team Evolution, Bellevue, WA
  5. Maria Ramos, Family YMCA, Yakima, WA
  6. Leah Ott – LA Fitness, Avondale, AZ

Figure One-Piece (C Group, 5-04 to 5-06)

  1. Amanda LaPore, 24 Hour, Vancouver, WA
  2. Kris Isakson, 24 Hour, Federal Way, WA
  3. Michelle Landreth, Life Quest, Kennewick, WA
  4. Quinn Andrews, 24 Hour, Bellevue, WA
  5. Shannon O’Day, Team Evolution, Bellevue, WA
  6. Shelly Bunday, Bellevue, WA.
  7. Debby Lukas, Sculpture Fitness, Redmond, WA
  8. Vanessa Hearthway, Team Evolution, Bellevue, WA
  9. Heather Martin, West Coast Fitness, Bremerton, WA
  10. Brenda Kasper, Team Evolution, Bellevue, WA
  11. Tanya Touzalin, Impax Fitness, Vancouver

Figure One-Piece (D Group, Over 5-06)

  1. *Julie Alves, Courthouse Athletic Club, Salem, OR
  2. Melissa Yerdon, Team Bam Bam, Gresham, OR
  3. Jennifer Kristiansen, Bally’s, Bellevue, WA
  4. Juliana Jade, LA Fitness, Federal Way, WA
  5. Kiya Knight, University of Idaho, Moscow ID
  6. Angie Hughes, Team Evolution, Bellevue, WA
  7. Christina Cunningham, 24 Hour, Lynnwood, WA
  8. Courtney Heinz, U. Of Idaho, Moscow, ID
  9. Katie Woolston – Sculptor Fitness, Redmond, WA
  10. Laura Ann Null-Hall, Bally’s, Lake Stevens, WA
  11. Alison Roy, Lynnwood, WA
    DNC Tabitha Ramirez, Jensen Gym, Fort Lewis, WA

Figure Over 35 (One-Piece)

  1. Austine Powell, Gold’s Gym, Kirkland, WA
  2. Bonnie Hobson, Canyon Park Fitness, WA
  3. Debbie Fowler, Powerhouse, Anchorage, AK
  4. Lisa Cuevas, Sculptor Fitness, Redmond, WA
  5. April Lopez, Bonney Lake, WA
  6. Linda Vaughn, B. Lake Fitness, Bonney Lake, WA
  7. Carol Baker, Body Logic, Puyallup, WA
  8. Sandi Carlow, LA Fitness, Avondale, AZ
  9. Desiree Rocovich, Team Evolution, Bellevue, WA
  10. Shannon Patten, Bonney Lake Fitness, Bonney Lake, WA
  11. Barbara Austin, N. Idaho A.C., Moscow, ID
  12. Jodi Kunz, 24 Hour Fitness, Renton, WA

Masters Men (Over 40)

  1. *Daniel Rutherford, Team Fitness, Lake Stevens, WA
  2. James Harris, P.T. Systems, Tacoma, WA
  3. John Shephard, Bonney Lake Fitness, Bonney Lake, WA

Masters Men (Over 50)

  1. Michael Cavaiani, Gold’s Gym, Renton, WA

Masters Men (Over 60)

  1. Walt Radke, Team Evolution, Bellevue, WA
  2. Paul Stone, 24 Hour, Lake Ballinger, WA
  3. Robert Mussehl, Seattle A.C., Seattle, WA
  4. Thomas Nasky, 24 Hour, Shoreline, WA

Masters Women (Over 35)

  1. Renee Ummel
  2. Carmen Peddy, Gold’s Gym, Marysville, WA

Junior Men

  1. Rory Cosgrove, Port Orchard, WA
  2. Scott Hoffman, 24 Hour Fitness, Kent, WA
  3. Timothy Perez 4. Marv Saura, Olympia, WA

Open Women’s Bodybuilding (Light)

  1. Cindy Goodrich, Team Evolution, Bellevue, WA

Open Women’s Bodybuilding (Middle)

  1. Mary Morrison, Bally’s, Everett, WA
  2. Jenifer Erickson, Thrive Fitness, Monroe, WA

Open Women’s Bodybuilding (Heavy)

  1. *Audra Kimsey, Universe Gym, Kennewick, WA
  2. Tina Worthey, Fitness Rx, Auburn, WA
  3. Patricia Card, Gold’s Gym, Wenatchee, WA

Mixed Pairs

  1. Mark Thacker & Renee Ummel - Gold’s, Mill Creek

Open Men Bodybuilding (Bantam)

  1. Bill Willyerd, Fit Stop, Olympia, WA
  2. Thoai Nguyen, Emerald City Smoothie, Federal Way, WA
  3. Shayne Norton, 24 Hour, Federal Way, WA
  4. Michael Leon-Guerro, Gold’s, Seattle, WA

Open Men Bodybuilding (Light)

  1. *Mark Thacker, Gold’s Gym, Mill Creek, WA
  2. Henry Jung, CPA Gym, Clackamas, OR
  3. Jerome Williams, Bangor Gym, West Sound, WA

Open Men Bodybuilding (Middle)

  1. Joe Pearson, Life Quest, Kennewick, WA
  2. Scott Hickman, Gold’s Gym, Kirkland, WA
  3. Chris Meredith, Hard Core PT, Bellevue, WA
  4. Todd Mims
  5. Delfin Ignacio, Pure Fitness, Tacoma, WA
  6. Dave Thomas, Gold’s Gym, Mill Creek, WA
  7. Sam Palmer, Northside Fitness, Spokane, WA

Open Men Bodybuilding (Light-Heavy)

  1. Eric Hess, World Gym, Hayden, ID
  2. Anthony Bates, Mountlake Terrace, WA
  3. Scott Schafer, Bend, OR
  4. Henry Jones, Mavericks Gym, Vancouver, WA
  5. John Gallegos, Thornton, CO

Open Men Bodybuilding (Heavy)

  1. Ken Ralston, Gold’s/Eastside Gym, Arlington, WA
  2. Jonathon Warner, Gold’s Gym, Mill Creek, WA
  3. Mike Hughes, Team Evolution, Bellevue, WA